Laboratorium for kjernemagnetisk resonans (NMR)
NMR-laboratoriet ved NMBU har vært i drift siden 1985. Tidligere har vi hatt instrumenter fra både JEOL og Varian, men i dag har vi utelukkende instrumenter fra Bruker. Laboratoriet samarbeider tett med NMR-laboratoriet ved Universitetet i Oslo (UiO), og vi er assosiert medlem av Norsk NMR plattform (NNP), som er et samarbeid mellom UiO, Universitetet i Bergen (UiB), Universitetet i Tromsø (UiT), Norges teknisk-naturvitenskapelige universitet (NTNU) og SINTEF.
Aktiviteten ved laboratoriet har økt betydelig de siste årene, noe som har ført til at vi nå arbeider med å utvide NMR-laboratoriets kapasitet. Målet er at et nytt NMR-laboratorium, med plass til opptil fire instrumenter, skal stå ferdig innen 2026.
Våre Instrumenter
400 MHz
- Bruker Ascend magnet med Avance III HD elektronikk
- BBO-probe 5 mm (1H, 13C, 15N, 19F, 23Na, 31P, 35Cl) med z-gradient
- Prøvekarusell, 24 posisjoner
600 MHz (Ikke i drift, venter på utbygging av ny NMR-lab)
- Bruker Avance III magnet med Avance III HD elektronikk
- Magic angle spinning (MAS) probe
- Dual probe: 1H / 13C
- Triple probe: 1H / [31P, 13C]
Tjenester
NMR-laboratoriet er tilgjengelig for alle relevante oppdrag, både interne og eksterne. Interne prosjekter og studenter ved NMBU vil likevel ha høyest prioritet. Eksterne brukere må ta kontakt med laboratorieansvarlig for å opprette brukerkonto og avtale bruk.
Booking og priser
Booking av instrumenttid skal gjøres på vår bookingløsning PPMS. Dette gjelder både interne og eksterne brukere. Har du spørsmål om analyser ta kontakt med laboratorieansvarlig .
Informasjon om prising er tilgjengelig i bookingløsningen. Det er ulike priser for interne og eksterne prosjekter, og vi belaster prosjekter basert på instrumenttid (timer). Prisen vil derfor variere avhengig av type analyse og andre tjenester som benyttes.
- For registering av interne brukere: [PDF link]
- For registrering av eksterne brukere: [PDF link]
Forskning
Laboratoriet deltar i en rekke forskningsprosjekter, men vårt hovedfokus er kvantitativ NMR (qNMR) og NMR-basert foodomics.
For forskningsrelaterte spørsmål, bachelor- og masterprosjekter ta kontakt med laboratorieansvarlig.
Programvarer
Alle som har tilgang til å bruke NMR-instrumenter hos oss vil motta rådata fra IconNMR når analysen er fullført. For å kunne prosessere rådata må man ha tilgang til riktig programvare. Et alternativ er TopSpin fra Bruker, som er gratis tilgjengelig for akademisk bruk. Se våre manualer for nedlastning og bruk av TopSpin. Et annet alternativ er MestReNova. NMR-laboratoriet har MestReNova lisenser, men disse er kun tilgjengelige ved forespørsel fra interne brukere.
TopSpin og IconNMR manualer
- TopSpin guide (Engelsk): [PDF link]
- TopSpin guide (Norsk): [PDF link]
Publisering
Ved publisering av resultater generert ved hjelp av våre instrumenter skal NMBUs NMR-laboratorium og Norsk NMR plattform (NNP) nevnes i acknowledgements. Dette er viktig for å fremheve laboratoriets betydning for våre forskningsaktiviteter.
Kontaktinformasjon
Laboratorieansvarlig Kenneth Aase Kristoffersen
Senioringeniør Lars Molstad