Iben er Data Scientist i Brønnøysundregistrene

Av KBM

Iben Amalie Lund Johansen på jobb
Foto: Privat

Iben Amalie Lund Johansen har studert Master i kjemi og bioteknologi (sivilingeniør). – Gjennom studiet syntes jeg programmering var spennende, og jeg spesialiserte meg derfor i bioinformatikk, sier hun.

1. Kan du fortelle om din nåværende jobb?

Jeg jobber som Data scientist ved Brønnøysundregistrene. Brønnøysundregistrene har 17 registre, og vi er over 400 ansatte. Dette gir store mengder data. Jeg jobber mye med kunstig intelligens og maskinlæringsmodeller, men også litt med statistikk. Prosjektene kan handle om alt fra forenkling internt og for brukerne, til analyser på registreringer og datakvalitet. Arbeidshverdagen er variert, og jeg får følge prosjektene fra start til slutt.

2. Hvordan var veien fra videregående til den jobben du har i dag?

Jeg gikk realfag på videregående, og syntes bioteknologi hørtes veldig spennende ut. I tillegg hadde jeg hørt mye bra om NMBU, som da ble et naturlig valg. Jeg likte også at hele universitetet har grønt fokus.

Gjennom studiet syntes jeg programmering var spennende, og jeg spesialiserte meg derfor i bioinformatikk. At jeg begynte på Brønnøysundregistrene var helt tilfeldig, jeg sendte inn en åpen søknad til Trainee Helgeland og ble invitert på intervju her. Det er jeg glad for!

3. Hva kan du si om studentmiljøet på NMBU?

Jeg trivdes veldig godt på NMBU! Det var enkelt å bli kjent med andre studenter gjennom for eksempel fadderuke og gruppeprosjekter på skolen. At klassene er små, gjør det enkelt å få oversikt og å bli godt kjent.

I tillegg var det enkelt å ta kontakt med forelesere og ansatte, som alltid var interessert i studenters innspill.

Iben Amalie Lund Johansen portrettfoto

karriereintervju med tidligere student

Iben Amalie Lund Johansen

  • Studieprogram: Master i Kjemi og Bioteknologi (sivilingeniør)
  • Tittel på masteroppgave: Human gut microbiome : GA-map coverage and genomic categories in HumGut
  • Jobb i dag: Data scientist
  • Arbeidsgiver: Brønnøysundregistrene
  • Andre relevante jobber, verv eller lignende: Jeg var trainee gjennom Trainee Helgeland det første året mitt i Brønnøysund. Det var en fin introduksjon til arbeidslivet, og en fin mulighet for å bli kjent med flere folk og større deler av arbeidslivet i Nord-Norge.
Les mer om studieprogrammet Kjemi og bioteknologi, sivilingeniør

4. Har du noen råd til kommende studenter?

Studer noe du synes er spennende! Det er gull verdt når det blir lange dager på skolen. Med et bredt fagfelt som kjemi- og bioteknologi kan du velge fag og retning som du trives med, og dermed fokusere på de emnene du synes er spennende.

I tillegg vil jeg anbefale å engasjere seg i noe utenom fagene. Jeg hadde flere verv i studentdemokratiet, der jeg både lærte mye, fikk engasjere meg og ble kjent med mange.

5. Hvordan bidrar jobben din i arbeidet med FNs bærekraftsmål?

Brønnøysundregistrene har nylig åpnet for å motta bærekraftsrapporter fra virksomheter som er pålagt å levere dette. Bærekraftsrapportering kan gjøre at bedrifter med mer bærekraftig drift får et fortrinn. Vi har også en egen bærekraftspolicy, og bærekraftsmålene er også viktige i arbeidsoppgavene våre. At informasjon om selskaper ligger åpent ute kan for eksempel bidra til anstendig arbeid i Norge, og vi prioriterer å ta bærekraftige valg innen for eksempel teknologi.

Publisert - Oppdatert

Del på